logotyp
Login

Jak se hledá psycholog?

Aneb kdo hledá najde…


Naše internetová poradna za pár let fungování plní svůj účel. Nejen ve velkém množství dotazů, které přicházejí, ale i tím, že poslední dobou čím dál tím častěji hledáme pro naše klientky, které jsou ze všech koutů Čech, Moravy a Slovenska, psychology - psycholožky k osobnímu poradenství v místě jejich bydliště.

Jsem moc ráda, protože jsem přesvědčena, že sebelepší internetová poradna nemůže v určitých typech dotazů a témat osobní konzultaci nikdy nahradit.

Zkušenost několika mých klientek je taková, že se v minulosti setkaly s psychologickým poradenstvím, které jim nevyhovovalo a díky tomu zanevřely na tuto službu definitivně. To je velká škoda, proto nabízím cestu, jak hledat psychologa znovu a lépe:

Případ z naší poradny: klientka Veronika Z Tábora poslala do poradny e-mail týkající se rozpadu jejího manželství. Byla ze situace zoufalá a každá rada na dálku byla těžká. Kontakty do Tábora na psychologické pracoviště s referencí jsem neměla. Navrhla jsem jí tedy společné hledání odborníka v místě jejího bydliště přes internet.

Zde jsou obecné rady, které jsem Veronice dávala, možná mohou být užitečné i pro vás:

1.Sepsání a zformulování tématu:

Najděte si chvilku, v klidu se usaďte a napište na papír, co přesně prožíváte za životní situaci. Pocity uvnitř sebe: úzkosti, obavy o budoucnost, nenávist, strach. Buďte k sobě co nejupřímnější. Pak popište, co se odehrává navenek, kolem vás, tedy konkrétní situaci v rodině, která vás trápí. Kdy se problémy objevily, jak se projevují, atd…Opět co nejkonkrétněji a nejpravdivěji.
Už toto sepsání má terapeutickou hodnotu. Cílem je však zformulování tématu pro osobní setkání s odborníkem. Čím lépe budete mít svoje téma připraveno, tím bude pro odborníka srozumitelnější.
Druhá část této domácí příprava je zaměřena směrem, co od pomoci odborníka očekáváte. Jaký bude cíl poradenství? Nejlépe to vystihuje představa konkrétní změny, která se odehraje uvnitř vás (změna pocitů) a samozřejmě změny chování okolí. Zkuste si tedy také tyto změny zformulovat a popsat.

2. Hledání psychologa

Jako každého odborníka je i psychologa nejlépe hledat přes osobního doporučení. Na rozdíl ale od ochotného instalatéra vám dobrého psychologa možná otevřeně doporučí jen opravdu nejlepší kamarádka. Navíc hrozí riziko, že styl, způsob, jednání a práce psychologa, která vyhovovala vaší kamarádce, vám nebo vašemu tématu vyhovovat nemusí.
Proto i z těchto důvodů nevadí hledat psychologa naslepo třeba přes internet. Je to lepší řešení, než se s problémem trápit sama. Nebo to pro jednu špatnou zkušenost vzdát. S Veronikou jsme postupovaly následovně: po zadání do vyhledávače „manželské poradenství Tábor“, se Veronice objevilo pět psychologů. Zkoumaly jsme jejich specializace a tři z nich vybraly k osobní návštěvě. Tedy v tuto chvíli jsme měli tři konkrétní jména v místě bydliště Veroniky. Poprosila jsem ji, aby odborníky kontaktovala s dotazem na možnosti termínů a ceny. Zde je důležitá poznámka: někteří psychologové pracují tzv. na pojišťovnu, někteří za přímou úplatu. Je proto nutné se předem seznámit s jejich podmínkami.

3. První konzultace

První setkání (konzultační hodina) s psychologem je zásadní. Je namístě dbát na své vlastní pocity a dojmy. Přesto, že odborník má vynikající vzdělání a praxi, vyhovoval vaší kamarádce, buďte sama k sobě upřímná. Dejte na základní dobrý dojem, pocity důvěry i obyčejnou lidskou sympatii. Pokud vám něco po první konzultaci chybí, je to špatně a nevracejte se. Pokračujte v hledání, zkuste dalšího z odborníků z připraveného seznamu. Kdo hledá, najde…Je velmi důležité vědět, že psychologické poradenství je služba, proto vy jako klientka máte právo (i povinnost sama k sobě) vybrat si co nejlépe.
Co by měl váš psycholog na první schůzce sdělit, nebo na co je dobré se zeptat?
Profesionál by se vám měl představit, popsat způsob své práce s klientem, podmínky vzájemné spolupráce, měl by se dobře vyptat na vaše téma a navrhnout cestu společné práce včetně časové představy – ideálně vše zpracované v písemné formě tzv. poradenského kontraktu.


Závěrem přání a prosba:

Moc bych si přála, aby vám tyto body pomohly ve chvíli, kdy bude potřeba. Abyste se nenechala odradit myšlenkou, že nevíte, kde a jak odborníka najít.

Na oplátku bych vás chtěla poprosit o informace k tématu – zda jste zažila vy sama - nebo někdo z vašeho okolí - hledání psychologa? Jakou formou? S jakým úspěchem? Vzhledem k tomu, že tvoříme databázi dobrých psychologických pracovišť napříč ČR uvítám i konkrétní doporučení.
Napište mi, prosím, na adresu: info@trustframe.cz

Pro ty z vás, které téma zaujalo, nabízím na našich stránkách sekci SEMINÁŘ Z PSYCHOLOGIE , kde se dozvíte další užitečné informace. Například o rozdílu mezi psychologem, psychiatrem, psychoterapeutem, koučem, o psychologických směrech a jejich přístupech k řešení problémů a o dalších zajímavostech z psychologie.

Držím palce v úspěšném hledání
Mgr. Lucie Nápravová

edu.články


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů