9.díl: Skupinová terapie? Nejsem v tom sám!
Mnoho jedinců s psychickými problémy má potíže ve vztazích s druhými lidmi, včetně pocitů osamělosti, opuštěnosti, odmítnutí a neschopnosti vytvořit smysluplné vztahy. Ačkoliv terapeut může pomoci vyřešit některé z těchto problémů, konečná zkouška spočívá v tom, nakolik bude osoba schopna použít postoje a reakce, kterým se naučila během terapie, ve vztazích v každodenním životě.Chování nanečisto
Skupinová terapie umožňuje klientovi řešit problémy v přítomnosti druhých lidí, sledovat, jak ostatní lidé reagují na jejich chování, a vyzkoušet nové způsoby chování. Často se používá jako doplněk individuální psychoterapie.
Většinou se skupina skládá z malého počtu členů (6-12lidí), kteří mají podobné problémy. Terapeut obvykle zůstává v pozadí, čímž umožňuje členům vyměňovat si zkušenosti, vzájemně komentovat svoje chování, hovořit o svých vlastních problémech a vyjadřovat se k problémům jiných.
Nejsem v tom sám!
Klientovi může pomoci už pouhé zjištění, že ostatní mají podobné, možná vážnější problémy. Může se učit tím, že sleduje chování jiných, zkoumat své postoje a reakce ve vztahu s různými lidmi, nejen s terapeutem. Skupiny jsou účinné zvláště tehdy, pokud poskytují účastníkům příležitost získat nové sociální dovednosti, modelováním a procvičovat tyto dovednosti ve skupině.