logotyp
Login

7.díl: Umíte se prosadit? O behaviorální terapii...

Co dělat, když…vás někdo předběhne ve frontě nebo vás přítel požádá o něco, co nechcete udělat?
Většina lidí nerada řeší tyto situace, ale někteří jedinci se natolik bojí prosadit , že nic neříkají a místo toho mají vztek a trpí pocity neschopnosti. Při nácviku asertivity se klient s terapeutem přehrávají účinnější reakce, které by se daly v takových situacích použít a postupně je zkoušejí v reálných situacích. Terapeut se snaží klienta vyjadřovat svoje potřeby způsobem, který je přímočarý, energický, ale není ostatními vnímán jako nepřátelský nebo ohrožující.
 Jinak než psychoanalytici
 Zatímco psychoanalytici se snaží pochopit, jak minulé konflikty jedince ovlivňují jeho chování, behaviorální terapeuté se zaměřují na samotné chování.
Poukazují na to, že ačkoliv dosažení vhledu (pochopení situace) je jistě hodnotný cíl, nezaručuje změnu chování. Často rozumíme tomu, proč se v nějaké situaci chováme určitým způsobem, ale svoje chování nejsme schopni změnit. Jestliže máte trému, když mluvíte před publikem, můžete zjistit kořeny tohoto strachu v minulých událostech (váš otec kritizující vaše názory, matka opravující vaši gramatiku, strach soutěžit se starším bratrem rozeným řečníkem). Porozumění důvodům vašeho strachu vás ještě neudělá dobrým řečníkem.

Jak se naučit nemít trému

Na rozdíl od psychoanalýzy, která usiluje o změnu určitých stránek osobnosti, behaviorální terapie se snaží pouze o změnu problematického chování v určité situaci.
Při úvodním sezení terapeut vyslechne klientův popis problému. Co přesně chce klient změnit? První krok spočívá v jasném vymezení problému a jeho rozložení do terapeutických cílů. Terapeut a klient přesně vymezí určité chování, které je třeba změnit a vypracuje terapeutický program, který zahrnuje použití vybraných technik. Tyto techniky jsou zaměřeny na změnu chování například – strach (hovořit před publikem, z létání), fobie (z uzavřených prostor, z pavouků), nácviku vhodných (asertivních) reakcí a řízení sebe sama sebe (sebe řízení při kontrole přijmu potravy).Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů