Tělo je nejdůležitějším nástrojem v boji o moc!
Boj o moc neprobíhá pouze na verbální rovině, jde také o použití fyzických prostředků.
Síla hlasu, přerušení protějšku, kolik fyzického prostoru si kdo nárokuje, kdo se koho smí dotýkat, kdo si o kolik může dovolit přijít pozdě - to všechno patří k boji o moc ve hře o mocenské pozice. Jsou to znaky dominance nad ostatními a jsou také tak chápány. Alespoň podvědomě. Komunikace probíhá pouze z malé části na vědomé úrovni. Stejně jako nevědomě vysíláme, přijímáme a hodnotíme signály prostřednictvím hlasu, držení těla, mimiky, gestiky a tak podobně, také nevědomě interpretujeme převážnou část signálů.
V mnoha psychologických studiích se ukazuje, že věcný obsah, který říkáme, hraje daleko menší roli před tím, jak tento obsah neverbálně prezentujeme. Tedy není důležité ani tak CO říkáme, ale JAK to říkáme. Pokud se cítíte nejistá, váš protějšek to pozná a přenese na obsah vaše vystupování.
Napadlo by vás jako ženu sedět zabořená v křesle s nohama široko od sebe? Ženy na rozdíl od mužů mají tendenci sedět u stolu rovně, velmi úhledně, tedy nezabírat mnoho prostoru. Škoda. Protože i toto výraz moci. Je dobré vymyslet si nějaký sociálně akceptovatelný mezistupeň. Třeba pohodlně se opřít o opěradlo, ruce volně položit na opěradla a vůbec zaujmout co nejvíce prostoru v relaxované pozici. Tím se také připravíte ke gestikulaci, pokud bude třeba a zároveň budete vysílat svým protějškům signál o vaší sebejistotě a uvolněnosti.