JAK SE POSTAVIT STRACHU
05.07. 2013Každý z nás se ve svém životě občas dostane do situace, kdy není schopen čelit svému strachu. Proč se neustále bojíme a jak se postavit strachu vám může poradit tento článek.
Kořeny strachu
Strach či úzkost můžeme pociťovat často, avšak nejedná se o totožnou emoci. Úzkost může přijít, i když k ní nemáme aktuálně žádný zjevný důvod. V tu chvíli nás napadají myšlenky, které nás nutí soustředit se předem na možné problémy. Můžeme mít tedy pocit, že naše obavy z dění budoucího, nikdy nezmizí. Naopak strach představuje obavu z něčeho konkrétního a může souviset s negativními životními zkušenostmi. Náš pocit strachu má totiž své hluboké kořeny v dobách, kdy hlavní potřebou člověka ve společnosti bylo přežití. Jde
tedy o stresovou reakci vznikající v našem mozku, která může spustit odezvu typu útěk nebo útok. Tato reakce nás má chránit více než škodit a není tedy důvod mít strach z věcí, které nás akutně neohrožují.
Strach patří mezi jednu ze základních lidských emocí a dle jeho původu ho lze rozdělit na dva druhy. Prvním je vrozený strach, zakódovaný v naší DNA a druhým strach naučený, který získáváme během našeho života. Naučený strach může také vzniknout jako důsledek nějaké traumatické události. Mozek vše ukládá do našeho podvědomí a v případě nutnosti, nám vyšle signál, dle kterého použijeme v určité situaci konkrétní vzorec chování. Tento typ strachu se však na základě vlastní vůle můžeme naučit ovládat a získat nad ním kontrolu. Postavte se tedy svému strachu, protože může být překážkou ve vašem seberozvoji!
Jak se postavit strachu
Existuje řada technik a metod, které nám mohou sloužit na cestě v boji s naším strachem. Jedná se o vnitřní procesy, které nás vedou k uvědomění si našeho problému, jeho souvislostí i možných řešení. Často může jít o cestu nelehkou, kterou nejsme schopni zvládnout svépomocí, a je tedy dobré zvážit, zda nevyužít pomoci odborníka v dané oblasti. Pro ukázku lze zmínit několik opěrných bodů této cesty, mezi které například patří:
Uvědomění si vzorce chování
Podstatným krokem k zahájení procesu zbavení se strachu, je identifikace vzorce chování, který používáme v negativní situaci. To je možné díky intenzivní práci na sobě samé, sebeuvědomění a nahrazení negativního vzorce chování pozitivním.
Prožití emocí
Prožijte své emoce, i když jsou negativní. Jedním z důvodů, proč máme z něčeho strach, je většinou obava z neúspěchu, s kterým je spojeno právě negativní prožití emoce. Pokud emoci spojenou s danou situací prožijete, zbavíte se strachu a uděláte tím krok kupředu na své cestě ke změně.
Pozitivní postoj
Osvojte si pozitivní postoj k situacím, které ve vás vyvolávají strach. Většina z nás má přirozenou tendenci vyhýbat se situacím vyvolávající strach a další nepříjemné pocity. Avšak jedině tím, že se k řešení takové situace postavíme odvážně, můžeme získat šanci na pozitivní změnu. Když jednou změníte svoji zažitou reakci a uspějete, snadno tak získáte sebevědomí k řešení dalších překážek a postupně se zbavíte strachu.
Zkuste tedy zvážit celkovou změnu vašeho dosavadního přístupu a nepříjemné záležitosti neodkládejte, ale řešte jako první, každý úspěch vám totiž utvrdí získané sebevědomí a dodá odvahu do větších bitev.
O autorceBc. Tereza Pokorná, DiS. vystudovala sociálně zaměřené obory, které využívá zejména v rámci své poradenské, projektové a publikační činnosti. Svými zkušenostmi také sama ráda podporuje neziskové projekty. Působí i jako psychologická konzultantka naší poradny a detaily o jejím profesním zaměření můžete nalézt v sekci s názvem Náš tým.