logotyp
Login

JAK PŘES VÁNOCE NEVYHOŘET?

04.12. 2013
JAK PŘES VÁNOCE NEVYHOŘET?

Prožíváte obavy, jak zvládnete včas všechny vánoční přípravy? Říkáte si, že letos to bude určitě ve větším klidu, ale nakonec se to nedaří? Nemáte dostatek času? Nebo se Vám naopak do ničeho nechce? Cítíte se o Vánocích osaměle?

STRES A SYNDROM VYHOŘENÍ

Dlouhodobé popírání nadměrného stresu může mít velmi negativní účinky

Stres je už od pradávna součástí našeho života. Naši předkové se dostávali do stresových situací, kde byli často v přímém ohrožení života. Proto i jejich reakce zahrnovaly fyzickou aktivitu, ať už přímý útok nebo útěk. Takto byl nastavený celý organismus, který pomáhal připravit člověka k určitému výkonu (vyplavováním hormonů, změnou tepové frekvence, činnosti krevního oběhu, kůže, svalů apod.).

V dnešní době mají stresové situace často jinou podobu. Stres prožíváme v práci, v rodině, v dopravních prostředcích, v nákupních centrech... Zpravidla nejsme přímo ohroženi na životě a nemusíme se bránit. Problém nastává v tom, že naše tělo se chová ve stresu stejně a na fyzickou aktivitu se připravuje. Ta ale nepřichází. A stres tak často neumíme adekvátně zpracovat. To přináší pro naše tělo komplikace. Řada studií ukazuje na význam souvislosti mezi stresem a vznikem kardiovaskulárních chorob, hypertenzí, vředových onemocnění atd.

Syndrom vyhoření není jen moderní slovo

Většina z nás už se setkala s termínem syndrom vyhoření. Co to ale znamená? Čeští psychologové (např. V. Kebza nebo J. Křivohlavý) upozorňují při vysvětlování tohoto fenoménu na důležitý fakt. Aby něco mohlo vyhořet, musí to nejprve hořet. To znamená, že syndromu vyhoření předchází zapálení pro určitou věc, snahu něco vytvořit, aktivně změnit, podílet se na něčem, co nám dává smysl, co nám přináší uspokojení a čemu jsme ochotni obětovat čas i síly.

Od aktivity k bezmoci

Problém však nastává, když se pnění našeho cíle nedaří pro určité třeba i objektivní překážky a jsme vystaveni dlouhodobému působení stresu. Po dlouhém a často vyčerpávajícím období snažení, aktivit, elánu, přichází rozčarování z nemožnosti realizovat cíl v určené kvalitě, obsahu apod. Nastává bezmoc, která se může projevovat negativním vztahem k okolí, práci, cítíme se unavení, jsme podráždění atd. atd.

CO S TÍM?

Zkuste se chvilku zamyslet nad možnými postupy, které mohou působení stresu zmírnit. Právě období adventu bychom si měli užít, využít k setkání s blízkými, zamyslet se nad končícím rokem a třeba stanovit další plány. Vánoce bývají jedním z kouzelných ročních období, jsou spojené s rozmanitými tradicemi. Nenechme se proto semlít povinnostmi, které si často na bedra klademe my sami.

ZAMYSLETE SE NAD STRESORY
Stresující faktory, tj. vše, co na nás působí a „stresuje“ nás, označujeme jako stresory. Na člověka může působit jeden stresor nebo více stresorů, stresory mohou být malé nebo velké až destruktivní. Zkuste se zamyslet, které faktory na Vás působí negativně. Dají se nějak kategorizovat? Souvisejí spíš s prostředím nebo s lidmi nebo s obsahem práce? A které z nich se týkají Vánoc?
Připravte si mapu stresorů.
Doprostřed na papír nakreslete Vás a okolo vypište všechny stresory, které Vás napadnou.
Dejte je do kroužků (balónků) různé velikosti, podle toho, jak jejich působení sami cítíte.
Označte ty, které je možné eliminovat nebo snížit jejich negativní působení.

STANOVTE SI PRIORITY
Připravte si plán. Co chcete zvládnout za každou cenu? Co byste rádi zvládli? Zamyslete se, jestli jsou nějaké činnosti, se kterými Vám může pomoci někdo další (kamarád/ka, rodina, placená služba…). Stanovte si termín, do kdy by bylo dobré mít činnost hotovou. Zhodnoťte, zda jsou Vaše plány reálné.

NIKDO NENÍ DOKONALÝ
Nezapomeňte, že nikdo není dokonalý. Opravdu. Neexistují superženy ani supermužové. Je to iluze, dobrý marketing, trend prezentovaný v médiích. Spíš se zkuste zamyslet, proč chcete být dokonalí? Co přesně dokonalost ve Vašem pojetí znamená? Jak by to mělo vypadat? A jaké skryté přání / touha se za snahou o dokonalost může skrývat?

POSILNĚTE SEBEVĚDOMÍ
Je jistě spousta věcí, za které byste se pochválili. Co umíte? Co Vám jde? Jaké jsou Vaše silné stránky?
Napište si na papír 10 věcí, které umíte.
Napište si každý den alespoň 1 pochvalu, kterou Vám někdo řekl, nebo kterou byste si dali sami.

CVIČTE
Fyzicky náročná aktivita nebo naopak relaxace mohou být skvělým prostředkem k posilování organismu. Každý jsme jiný a každý preferuje určité cvičení. Pro někoho je zajímavý běh, zumba, tenis … jiný rád relaxuje při józe nebo tai-tchi. Cvičení má positivní vliv na naši náladu, sebevědomí, fyzickou zdatnost. Samozřejmě je vždy nutné uzpůsobit aktivity aktuálnímu zdravotnímu stavu. Co děláte Vy?

MĚJTE RADOST
Zkuste se chvilku zamyslet nad tím, co Vám dělá radost? Co je Vám příjemné? Máte např. oblíbenou hudbu, film, knihu nebo třeba fotografii, která Vás zaručeně vždy rozesměje? Určitě je dobré si zdroje radosti hlídat a pečovat o ně, protože právě ve vypjatých chvílích Vám mohou přinést uvolnění. A třeba nějaká hodně veselá svižná písnička Vás může velmi rychle přeladit na pozitivní vlny. Najděte si třeba takovou píseň a ráno si ji pusťte. Den tak začnete s úsměvem.
Na papír nakreslete velký kruh. Ten rozdělte na několik dílů (kolik chcete, nemusí být stejně velké).
Do každého dílu napište, co Vám přináší radost.

NEBUĎTE SAMI
Pro někoho mohou být Vánoce smutným obdobím, protože třeba ztratili někoho blízkého a právě vánoční období prožívají o samotě velmi těžce. Ale opravdu je nutné být jen sám? Zamyslete se, zda by Vánoce mohly probíhat jinak? Je možné být s rodinou, dětmi, vnoučaty? Nebo s kamarády, kteří jsou na tom podobně? A zkoušeli jste zapátrat po nějakých spolcích, klubech, které pořádají vánoční setkání?

VYUŽIJTE PROFESIONÁLNÍ POMOC

Mohou ale nastat situace, kdy zmíněné postupy nepomáhají. Pokud máte pocit, že by bylo dobré poradit se s Vašimi starostmi s odborníkem, neváhejte se např. k psychologovi objednat. Návštěva psychologa rozhodně není ostuda. Naopak ukazuje na Vaši chuť něco řešit, změnit, zkrátka na sobě pracovat. Pracovat dokud máte ještě sílu a energii něco řešit, než Vám obtíže přerostou přes hlavu.

Autorka:

Kateřina Pavlíková – psycholožka
602 464 992
Info@terapie-pavlikova.cz
www.terapie-pavlikova.cz

Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 



DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2024 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů